Събраните средства от продажбата на красивите им творби ще бъдат дарени на Детското отделение на УМБАЛ „Свети Георги“
„Деца творят за деца” е името на благотворителната изложба, която ще бъде открита на 2 юни 2022г от 18.00 часа във фоайето на Дом на културата „Борис Христов”. Тя ще представи изделия, изработени от над 320 деца на различна възраст, преминали обучение в „Занаятчийско училище за деца в АИР Старинен Пловдив 2021”, което бе реализирано от Регионална занаятчийска камара –Пловдив по проект на отдел „Култура, археология и културно наследство” на Община Пловдив, финансиран от Министерство на културата. Размерът на финансирането бе на стойност 100 хиляди лева.
Експонатите са резултат от провокирания талант и креативност на малките майсторчета и придобитите знания и умения, под ръководството на 20 майстори-занаятчии, които ги обучаваха в къщите на „Улица на занаятите“ в Стария град, Занаятчийски център „Бакалова къща” и Ретро-Фото.
Събраните средства от продажбата на красивите изделия ще бъдат дарени на Детското отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ в подкрепа на дарителската кампания „Най-доброто за нашите деца и онкоболни“, за изграждането на нов педиатричен и онкохематологичен комплекс на територията на База 2 на УМБАЛ „Свети Георги“.
По време на откриването на изложбата „Деца творят за деца”, ще бъдат връчени и сертификати за преминатото обучение на децата, творили в Занаятчийското училище.
Ето и майсторите, които обучаваха малките таланти от Пловдив:
Елена Драмова- художествени тъкани /хоризонтален стан/, Стоян Стоянов – изработване на накити от мъниста, Жулиета Георгиева- изработване на сувенири от царевична шума, Христо Войводов- изработване на изделия от кожа, Славка Балджиева-художествени тъкани /вертикален стан/, Галина Тодорова- изработване на художествена керамика /писани яйца/, Жана Иванова-Димитрова – художествени тъкани /плъсти/, Даниела Горалова – изработване на художествена керамика/грънчарство/, Пенка Ставрева.- кукли, Варта Торосян – пекарство, Васка Велкова – рисуване върху стъкло, Костадин Деведжиев – дърворезба, Румен Цветков – худ. обработка на дърво и дърворезба /варак/, Димитър Мирчев – ремонт старинно оръжие, Тони Пранджева – художествена керамика /моделиране, мозайки/, Елена Георгиева- иконопис, Иван Тонев – гайтанджийство, София Христозова-Йорданова- художествена керамика/ангоба, сграфито/, Веселина Божилова – художествено плетиво и Любен Баков – ретро-фото.
Желаещите да закупят изделия от изложбата, може да го направят до 6 юни.